اخبار اقتصادی جهان

افت و خیز قیمت نفت تحت تاثیر رشد اقتصادی چین

افت و خیز قیمت نفت تحت تاثیر رشد اقتصادی چین

رشد اقتصادی ۴.۹ درصدی چین در ۳ ماهه سوم سال ۲۰۲۰ و ویروس کرونا، نگرانی از کاهش تقاضای این کشور به عنوان بزرگترین واردکننده نفت را تحت تاثیر قرار داد.

به گزارش ایبِنا به نقل از رویترز، چین دومین اقتصاد بزرگ جهان در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰ تنها ۴.۹ درصد رشد کرده است. روز دوشنبه قیمت نفت کاهش یافت؛ پس از انتشار گزارش ها مبنی بر اینکه رشد اقتصادی چین در سه ماهه سوم آنطور که انتظار می رود افزایش نیافت، این نگرانی را افزایش می دهد که افزایش موارد ابتلای ویروس کرونا در جهان بر تقاضا در بزرگترین وارد کننده نفت جهان تاثیر می گذارد.

داده های دولت چین نشان داد، دومین اقتصاد بزرگ جهان در سه ماهه سوم با ۴.۹ درصد رشد نسبت به سال گذشته، انتظارات تحلیل گران را از دست داده است. پالایشگاه ها در چین، دومین مصرف کننده بزرگ نفت در جهان، در ماه سپتامبر سرعت فرآوری خود را کاهش دادند و واردات فلزات صنعتی نیز با حمایت بسته محرک دولت، کمتر بود.

هر بشکه نفت برنت برای دسامبر با افت ۰.۴ درصدی به ۴۲.۷۸ دلار در هر بشکه رسید. هر بشکه نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا در ماه نوامبر با ۴۰.۷۰ دلار در هر بشکه کاهش یافت. پس از کاهش موجودی نفت خام و فرآورده های نفتی در ایالات متحده، به عنوان بزرگترین مصرف کننده نفت در جهان، هفته گذشته برنت ۰.۲ درصد افزایش یافت، در حالی که وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز ۰.۷ درصد افزایش یافت.

بیشتر بخوانید  پرداخت وام ۲ تریلیون دلاری به کسب و کارهای کوچک در چین

داده های چینی نشان می دهد رشد کالاها و خدمات در حال کاهش است، در حالی که داده های مربوط به فرآوری نفت خام و تولید فلزات صنعتی، با توجه به محرک های مالی، ناامید کننده بودند. احتمالاً قیمت ها برای بقیه امروز کم خواهند بود.

پیش بینی می شود خرید نفت چین در سه ماهه چهارم سال در میان موجودی های بالا و محدودیت سهمیه واردات برای پالایشگاه های مستقل، کُند شود. وی افزود که سرمایه‌گذاران در جلسه کمیته مشترک نظارت بر وزرای گروه اوپک پلاس دوشنبه تمرکز دارند.

اوپک پلاس متشکل از سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدان تولیدکننده مانند روسیه است. کمیته مشترک نظارت ممکن است تصمیم بگیرد که این برنامه از ماه ژانویه، کاهش عرضه فعلی۷.۷میلیون بشکه در روز را با ۲ میلیون بشکه در روز به تأخیر خواهد انداخت.

جلسه هفته گذشته کمیته فنی مشترک اوپک پلاس چشم انداز تاریک تری از تقاضای سوخت را گزارش کرد، زیرا ترس از موج طولانی مدت دوم همه گیری Covid-۱۹ و جهش در تولید لیبی می تواند بازار نفت را به سمت مازاد در سال آینده سوق دهد.

هفته گذشته شرکت های انرژی در ایالات متحده، بزرگترین تولید کننده نفت در جهان، بیشترین سکوهای نفت و گاز طبیعی را از ژانویه با اضافه کردن قیمت نفت در حدود ۴۰ دلار در هر بشکه طی چند ماه گذشته اضافه کردند.

منبع : ایبنا

کانال تلگرام بورس تایمز
برچسب ها
نمایش بیشتر

خبرنگار اقتصادی بورس تایمز (پروفسور)

احمد شریفی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن