اخبار اقتصادی جهان

افت نرخ تورم ترکیه در ماه جولای به زیر ۱۲ درصد؛ لیر تقویت شد

افت نرخ تورم ترکیه در ماه جولای به زیر ۱۲ درصد؛ لیر تقویت شد

نرخ تورم در ترکیه در ماه جولای در مقایسه با مدتی مشابه در سال گذشته با رقمی کمتر از انتظارات یعنی ۱۱.۷۶ درصد کاهش پیدا کرد تا به دنبال خروج تدریجی اقتصاد این کشور از قرنطینه،روند دوماه اخیر معکوس شود.

به گزارش ایبِنا از رویترز، این ارقام ارز ترکیه را تقویت کرد و هر دلار با ۶.۹۲۷۰ دلار معاوضه شد. به دنبال افزایش نگرانی‌ها در خصوص کاهش ذخایر ارزی ترکیه و مداخله‌های هزینه‌بر دولت برای ثبات‌بخشی به ارز، لیر ترکیه هفته گذشته تضعیف شد. براساس اعلام اداره آمار ترکیه، شاخص قیمت مصرف کننده در جولای ۰.۵۸ درصد افزایش پیدا کرد. در نظرسنجی رویترز تورم سالیانه در جولای ۱۲.۱۰ درصد پیش بینی شده بود.

عمده افزایش شاخص قیمت مصرف کننده در جولای به بخش حمل و نقل با رشد ۲.۴۴ درصدی مربوط می شود و این در حالی است که قیمت پوشاک و کفش ۳.۴۸ درصد افت کرد؛ مواد غذایی کلیدی و نوشیدنی های غیرالکلی نیز با ریزش ۱.۲۸ درصدی مواجه شد. بانک مرکزی ترکیه که نرخ بهره بین بانکی را روی ۸.۲۵ درصد نگه داشته است، هفته گذشته پیش بینی خود را از تورم پایان سال از ۷.۴ به ۸.۹ درصد افزایش داد.

«مورات اویسال» رییس این بانک در این خصوص گفت: همزمان با تسهیل تدریجی تقاضا برای کالاها در بحبوحه پاندمی و همچنین بازگشت اوضاع به شرایط نرمال، تورم از جولای وارد روند نزولی خواهد شد. شاخص قیمت تولیدکننده نیز در جولای نسبت به سال گذشته ۱.۰۲ درصد رشد داشت و به ۸.۳۳ درصد رسید.

منبع : ایبنا

کانال تلگرام بورس تایمز
برچسب ها
نمایش بیشتر

خبرنگار اقتصادی بورس تایمز (پروفسور)

احمد شریفی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن