اخبار بورس

اعلام زمان کاهش ضریب اعتباری در بازار سرمایه

اعلام زمان کاهش ضریب اعتباری در بازار سرمایه

مدیریت نظارت بر کارگزاران سازمان بورس و اوراق بهادار طبق اطلاعیه ای اعلام کرد: براساس تصمیمات اتخاذ شده در خصوص کاهش ضریب تعدیل سهام، حق تقدم سهام و واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در محاسبه حساب تضمین معاملات اعتباری اوراق بهادار (ماده ۶ دستورالعمل خرید اعتباری اوراق بهادار در بورس تهران و فرابورس)، سهام پذیرفته‌شده در بورس تهران و بازار اول و دوم فرابورس، ۲۵ درصد قیمت پایانی است.

براساس این اطلاعیه ضرایب به دلیل تعیین شده برای حق تقدم خرید سهام پذیرفته‌شده در بورس تهران و بازار اول و دوم فرابورس سهام حق تقدم سهام درج شده در هر یک از بازارهای پایه فرابورس به موجب ابلاغیه‌های قبلی مدیریت نظارت بر کارگزاران نیز به طور متناسب کاهش خواهند یافت و واحدهای سرمایه‌گذاری سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله، ۱۰۰ درصد ضریب تعیین شده در خصوص سهام پذیرفته‌شده در بورس تهران و بازار اول و دوم فرابورس نسبت به قیمت پایانی خواهند بود.

گفتنی است، ضرایب جدید تعدیل سهام و حق تقدم سهام و واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در محاسبه حساب تضمین معاملات اعتباری از ۲۲ اردیبهشت لازم الاجرا بوده و در سامانه‌های نظارتی اعمال می‌شود.

همچنین در خصوص کاهش سقف اعتبار اعطایی و هر یک از مشتریان حقوقی مقرر شد، سقف اعتبار اعطایی به هر مشتری حقوقی که طبق مقررات موجود اکنون حداکثر معادل ۱.۵ برابر حقوق صاحبان سهام کارگزار اعتبار دهنده است، حداکثر یک برابر حقوق صاحبان سهام کارگزار اعتبار دهنده کاهش یابد.

در خصوص مشتریان حقوقی جدید کارگزاری و آن دسته از مشتریان حقوقی فعلی کارگزاری اعتبار تخصیص داده شده به آنها کمتر از یک برابر حقوق صاحبان سهام کارگزاری است؛ نصاب مذکور از تاریخ این ابلاغیه و در خصوص آن دسته از مشتریان حقوق فعلی کارگزاری که اعتبار تخصیص داده شده به آنها بیشتر از نصاب فوق الذکر است، نصاب مذکور از یک تیرماه لازم الاجرا خواهد بود.

بیشتر بخوانید  شاخص بورس ۱.۲۰۰.۰۰۰ واحدی شد

منبع : ایرنا

نمایش بیشتر

خبرنگار اقتصادی بورس تایمز (پروفسور)

احمد شریفی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن