آموزش بورس

اشتباه پس انداز نکن!

در مورد پس انداز کردن، نکته‌ای که اول باید توجه داشته باشیم این است که عموم مردم یعنی بیش از ۹۰ درصد مردم راه ثروتمند شدنشان این است که یک بخشی از درآمدشان را پس انداز کنند که اگر کتاب ثروتمندترین مرد بابل را خوانده باشید که آن می‌گوید من ۱۰ درصد درآمدم رو پس انداز می‌کردم. اما یک سوال ممکن است پیش بیاید، در شرایطی که ما کشوری داریم که حداقل تورم در سال‌های گذشته ۱۰ درصد بوده یا یک سال‌هایی تا ۴۵ درصد یا ۵۰ درصد هم ما تورم داشته بودیم، حالا میانگینش حدود ۲۰ درصد در سال‌های گذشته که در واقع نگه داشتن پول یعنی از دست دادنش و بدین منظور است که هر سال در حال کاهش قدرت خرید به خاطر تورم می‌باشیم. پاسخ این است که پول نگه ندارین و پس انداز را می‌شود به شکل‌های مختلف نگه داشت که آسان‌ترین راهش غیر از این که حالا پول نقد داشته باشید این است که به سراغ باز کردن سپرده بانکی برویم که سپرده بانکی هم الان سودهایشان در یک شرایط از تورم پایین‌تر است و باز هم ما را از تورم عقب می‌اندازد.

اما نگه داشتن دارایی‌هایی مثل طلا اگر پس اندازمان یک مقدار زیاد شود املاک، البته ممکن است در مورد طلا حالا نظرات منفی دوستان ارائه بعضیا بگن که مثلا طلا داشتند. بعضیا می‌گن که مثلا داشتن طلا بدرد اقتصاد نمی‌خورد.

با توجه به شرایط اقتصادی یک بخشی از پس انداز را به سهام شرکت‌ها و یک بخشی را به سرمایه گذاری در املاک و بخش کوچکی به سرمایه گذاری در طلا اختصاص بدهیم که البته یک راه واسطه است. آن طلایی یا به شکل سکه یا طلای آب شده که خریداری می‌شود و زمانی که می‌خواهیم به دارایی دیگه‌ای تبدیل کند بفروشیمش و فقط آن را به صورت موقت نگه داریم که ارزشد داراییمان حفظ شود. پس، پس انداز باید کرد اما به شکل ریال نباید نگهش داشت چون قطعا تورم آن را می‌خورد.

بیشتر بخوانید  بازارگردان کیست و بازارگردانی چیست؟

The post اشتباه پس انداز نکن! appeared first on خانه سرمایه.

منبع

برچسب ها
نمایش بیشتر

خبرنگار اقتصادی بورس تایمز (پروفسور)

احمد شریفی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن