اخبار بورس

احراز هویت یک و نیم میلیون نفر برای دریافت کد بورسی

احراز هویت یک و نیم میلیون نفر برای دریافت کد بورسی

سخنگوی طرح آزادسازی سهام عدالت با بیان اینکه با آزادسازی سهام عدالت ۴۹ میلیون نفر وارد بازار سرمایه خواهند شد، گفت: تاکنون یک و نیم میلیون نفر برای دریافت کد بورسی فعال، احراز هویت شده‌اند.

به گزارش ایبِنا، حسین فهیمی که شامگاه دوشنبه در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما حضور یافته بود، با بیان اینکه با ابلاغ رهبر معظم انقلاب ۴۹ میلیون نفر وارد بازار سرمایه خواهند شد، افزود: نوسازی زیرساخت‌های این بازار از سال‌های گذشته آغاز شده است و جای نگرانی برای ورود این افراد وجود ندارد.

فهیمی گفت: البته دو و نیم میلیون نفر از دارندگان سهام عدالت در ۱۰ سال اخیر فوت کرده‌اند که دارایی آنان به وراث آنها منتقل می‌شود. فهیمی افزود: ۳۶ میلیون نفر کد بورسی را دریافت کرده‌اند و از این تعداد یک و نیم میلیون نفر احراز هویت شده‌اند و بر اساس تصمیم کمیسیون فرعی شورای عالی بورس، افراد باقی‌مانده اگر در نظام بانکی احراز هویت شده باشند برای دریافت کد بورسی فعال نیاز به احراز هویت نخواهند داشت.

وی گفت: این افراد شماره شبای خود را به سامانه سازمان خصوصی سازی samanese.ir وارد کنند و از احراز هویت برای دریافت کد بورسی فعال معاف شوند. سخنگوی طرح آزادسازی سهام عدالت افزود: برای دریافت و ارسال اطلاعات نیز به شماره تلفن همراه درست و متعلق به سهامداران نیاز داریم که این شماره را نیز سهامداران به این سامانه ارائه دهند.

فهیمی گفت: سامانه سازمان خصوصی سازی تا ۸ خرداد آماده دریافت شماره شبای متقاضیان دریافت کد فعال بورسی است. فهیمی افزود: ۸ خرداد نیز اطلاعیه مرحله بعد برای اینکه سهامداران حجم دارایی‌های خود را ببینند صادر می‌کنیم.

بیشتر بخوانید  شفاف سازی ابهام فروش سهام عدالت

وی گفت: برای فروش سهام عدالت، خدمات بازار سرمایه را به خانه‌های مردم می‌بریم به طوری که کسی که می‌خواهد سهام خود را بفروشد نیاز به مراجعه به جایی نداشته باشد. سخنگوی طرح آزادسازی سهام عدالت افزود: حدود ۵ میلیون نفر تاکنون درخواست مدیریت مستقیم سهام عدالت خود را داشته‌اند.

سخنگوی طرح آزادسازی سهام عدالت با بیان اینکه مسئولیت خرید سهام بر عهده خود سرمایه‌گذار است، اظهار داشت: ورود مستقیم برای خرید سهام برخی شرکت‌ها که قیمت‌گذاری آن بر اساس عرضه و تقاضاست و قیمت درستی ندارد، برای سرمایه گذاران جدید کار درستی نیست.

فهیمی افزود: از سال ۸۲ تا سال ۸۵ بیست تالار منطقه‌ای ایجاد شد که بر اساس آن سالانه ۲۰ هزار نفر وارد بورس شدند، اما در سال ۸۵ و با ابلاغ سیاست‌های کلی اصل ۴۴ سالانه ۱۰۰ هزار نفر وارد بورس شدند که تا سال ۹۶ ادامه داشت.

ورود ۱.۶ میلیون نفر به بورس از ابتدای سال ۹۹

وی گفت: در سال ۹۸ ششصد و هشتاد هزار نفر و از ابتدای سال تاکنون یک میلیون و ۶۰۰ هزار فرد جدید وارد بورس شده‌اند. فهیمی افزود: نیازی به افزایش کارگزاری‌ها نیست و انتخاب درست مردم در خرید سهام موجب ایجاد بازار با نشاط سرمایه در ماه‌های آینده می‌شود.

محمدرضا معتمد مدیر نظارت بر نهادهای مالی نیز در این برنامه با بیان اینکه در سال ۹۸ و ۹۹ استقبال سرمایه‌گذاران از بازار بورس نسبت به گذشته مناسب بوده است، گفت: مراحل آماده سازی برخی شرکت‌ها برای عرضه به بورس در سال‌های قبل انجام شده است و اکنون در بورس و فرابورس، ۶۵۰ شرکت، پذیرفته شده و مورد معامله قرار گرفته‌اند.

بیشتر بخوانید  توسعه در اقتصاد با استفاده از ظرفیت‌های بازار سرمایه

وی افزود: توسعه بازار سرمایه در گذشته انجام شده است و شرکت‌هایی که در بورس پذیرفته شده‌اند به نسبت سهام شناور، ‌ آزادی که قابلیت معامله داشته باشد وجود دارد. معتمد گفت: در حوزه سرمایه گذاری با درآمد ثابت، صندوق‌های سرمایه گذاری، روی سقف حرکت می‌کنند، اما صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی و مختلط ظرفیت‌های خالی بسیار زیادی دارند. ظرفیت‌ها و سقف‌هایی که برای صندوق‌ها ایجاد شده مناسب است.

وی با بیان اینکه اکنون ۱۰۸ کارگزاری با هزار و ۷۰۰ درگاه داریم و باید به سمت افزایش کیفیت خدمات کارگزاران حرکت کنیم، تصریح کرد: نیازی به افزایش کارگزاری‌ها نیست، می‌توان درگاه‌های سیستم بانکی را برای آموزش به سرمایه‌گذاران بورس تجهیز کنیم، زیرا سیستم بانکی بازار سرمایه و پول را می‌شناسد.

منبع : ایبنا

برچسب ها
نمایش بیشتر

خبرنگار اقتصادی بورس تایمز (پروفسور)

احمد شریفی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن