اخبار اقتصادی جهان

احتمال دوبرابر شدن بدهی‌های بَد نزد بانک‌های هند در بحران کرونا

زنگ هشدار مناطق قرمز برای بانک‌ها؛

احتمال دوبرابر شدن بدهی‌های بَد نزد بانک‌های هند در بحران کرونا

مطابق اظهارات مقام دولتی هند و چهار بانکدار ارشد این کشور،پیش‌بینی می‌شود بدهی‌های بد (بدهی‌هایی که وصول نمی‌شوند) نزد بانک‌های هندوستان بدنبال وقفه ناگهانی ناشی از شیوع ویروس کرونا، دوبرابر شود.

به گزارش ایبِنا از رویترز، بانک‌های هند همین حالا هم با وام‌های نکول شده‌ای به ارزش ۹.۳۵ تریلیون روپیه (۱۲۳ میلیارد دلار) دست و پنجه نرم می‌کنند؛ وام‌هایی که با ۹.۱ درصد از مجموع دارایی‌های آنها در پایان سپتامبر ۲۰۱۹ برابری می‌کند.

این مقام ارشد با اطلاعات و آگاهی مستقیم در رابطه با این موضوع، گفت: در داخل دولت این رویکرد مطرح شده است که دارایی‌های بدون بازده (NPAs) بانک‌ها احتمالا تا پایان سال مالی جاری با افزایش دوبرابری به ۱۸ تا ۲۰ درصد خواهد رسید زیرا ۲۰ تا ۲۵ درصد از وام‌های قابل توجه در معرض ریسک نکول قرار دارند.

افزایش ناگهانی بدهی‌های بد هند می‌تواند به اعتبارات تخصیصی از سوی موسسات مالی ضربه وارد کرده و احیای اقتصادی این کشور را از بحران کرونا به تعویق بیاندازد.

وزارت دارایی هند از اظهارنظر در این رابطه خودداری کرد و این در حالی است که رزرو بانک هندوستان و اتحادیه بانک‌های این کشور نیز از پاسخ بی‌درنگ به مکاتبات و ایمیل‌های ارسالی رویترز اجتناب کردند.

اقتصاد هند در بحبوحه قرنطینه سراسری ۴۰ روزه در راستای مهار شیوع ویروس کرونا، در رکود فرو رفته است. هند تاکنون حدود ۴۰ هزار مورد ابتلا و بیش از یک هزار و ۳۰۰ تلفات ناشی از کووید-۱۹ گزارش کرده است.

READ  سلطه دلار، بحران کرونا را تشدید می‌کند

بانکدارهای این کشور بازگشایی کامل اقتصاد و فعالیت‌های اقتصادی را تا پیش از ژوئن یا جولای محتمل نمی‌دانند و در نتیجه از این واهمه دارند که وام‌های اعطا شده به ویژه آندسته از وام‌های تخصیصی به کسب و کارهای کوچک و متوسط که حدود ۲۰درصد مجموع اعتبارات را تشکیل می‌دهد، بیشتر از سایر وام‌ها تحت الشعاع قرار بگیرند.

این هراس نیز به این دلیل است که تمام ۱۰ شهر بزرگ هند در فهرست نواحی قرمز با ریسک بالا قرار دارند؛ مناطقی که محدودیت‌ها در آن‌ها همچنان به قوت خود و با همان شدت اولیه برقرار است.

براساس گزارش اکسیس بانک هند، این مناطق قرمز که کمک چشمگیری برای اقتصاد این کشور محسوب می‌شوند، به طور تقریبی ۸۳ درصد از وام‌های اعطا شده از سوی بانک‌ها را تا ماه دسامبر به خود اختصاص داده‌اند.

یکی از منابع مذکور که سمت مدیر اجرایی یکی از بانک‌های دولتی هند را برعهده دارد، گفته است که رشد اقتصادی کند بوده و حتی پیش از شیوع کرونا نیز ریسک‌های متوجه اقتصاد این کشور بسیار بالا تخمین زده شده است.

وی افزود: و حالا این اتفاق مثل آواز قو پیش آمده و بدین معنا است که بدون محرک اقتصادی قابل توجه از سوی دولت، اقتصاد تا چندین و چند ماه متوالی همچون مخروبه خواهد بود.

موسسه مک‌کنزی ماه گذشته پیش بینی کرد که در صورت تمدید قرنطینه تا اواسط ماه مه، اقتصاد هند در سه ماه منتهی به ژوئن حدود ۲۰ درصد منقبض شده و رشد اقتصادی این کشور در پایان سال مالی احتمالا ۲ تا ۳ درصد کاهش یابد.

READ  انتظار رشد ۰.۳ درصدی اقتصاد ترکیه

بانکدارها معتقدند که تنها راه برای جلوگیری از افزایش شدید وام‌های بد این است که بانک مرکزی هند مقررات مرتبط با مفهوم اتلاقی به دارایی های بد را تسهیل کند.

بانک‌ها از بانک مرکزی هند خواسته‌اند تا تمامی وام‌ها را تنها بعد از ۱۸۰ روز نکول در فهرست دارایی‌های بدون بازده (NPA) طبقه بندی کند؛ پیشنهادی که دو برابر پنجره ۹۰ روزه فعلی است.

یکی از مقامات ارشد یک بانک خصوصی هند به رویترز گفت: قرنطینه مثل ببرسواری است، به محض اینکه پیاده شویم به بد دردسری خواهیم افتاد.

منبع : ایبنا

برچسب ها
نمایش بیشتر

Reporter

احمد رضایی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا