اخبار بورس

احتمال ایجاد تعادل در معاملات بورس بعد از تعطیلات

احتمال ایجاد تعادل در معاملات بورس بعد از تعطیلات

«احسان حیدری» امروز (شنبه) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به افت این روزهای شاخص بورس اشاره و بیان کرد: بازار که از ایام نوروز رشد چشمگیری را تجربه کرد نیاز به اصلاح داشت که در نهایت شاخص بورس از دو هفته گذشته وارد فاز اصلاح شد.

وی ادامه داد: با توجه به ورود شاخص بورس به کانال یک میلیون واحد که از گذشته هم این عدد به عنوان کانال مقاومت مطرح شده بود، روند نزولی شاخص بورس درچند روز اخیر شتاب بیشتری را به خود گرفت.

حیدری جریان ورود نقدینگی را از جمله عوامل تاثیرگذار در رشد این روزهای بازار دانست و افزود: حمایت دولت در کنار ورود سرمایه‌گذاران تازه وارد به بازار که حجم گسترده‌ای از سرمایه را با خود وارد این بازار کردند به عنوان پشتوانه خوبی برای رشد این روزهای بازار تلقی می‌شود.

وی افزود: اصلاح شاخص بورس باید خیلی زودتر از اینها اتفاق می‌افتاد؛ بنابراین به دلیل تاخیر در زمان اصلاح، ریزش در موقعیت فعلی با سرعت زیاد در حال انجام است.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، هر چه شیب رشد بازار بیشتر باشد و بدون هیچگونه اصلاحی، به صورت بی وقفه روند صعودی را در پیش بگیرد در زمان ورود به فاز اصلاحی، اصلاح بازار همانند وضعیت کنونی بسیار شدید رخ خواهد داد.
حیدری افزود: با توجه به اینکه روز چهارشنبه در گروه بانکی‌ها فشار فروش کاهش پیدا کرد، بنابراین به نظر می‌رسد امروز آخرین فشار فروش‌ها در بازار انجام شد.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه دولت تاکنون تامین نقدینگی چندانی را از این بازار انجام نداده است، گفت: استقبال چندانی از صندوق‌های ETF صورت نگرفت که علت آن بیشتر ناشی از عدم تبلیغ مناسب برای این صندوق‌ها است و بهتر بود به دلیل ناشناخته بودن این صندوق‌ها تبلیغات بیشتری بر روی آنها صورت می‌گرفت.

بیشتر بخوانید  جزییات پرداخت بیمه بیکاری ایام کرونا

وی با بیان اینکه از زمانی که شاخص بورس از کانال ۶۰۰ هزار واحد عبور کرد دیگر هیچ یک از سهم‌ها براساس پارامترهای اقتصادی و بنیادی رشد نکردند، گفت: جریان پول باعث تغییر مسیر اصلی بازار شد و همه سرمایه‌هایی که می‌توانستند به سمت بازار طلا و ارز و سکه وارد شوند در این بازار سوق پیدا کردند.

حیدری اظهار داشت: با توجه به ریسک‌های سیاسی موجود در کشور کسی تصور نمی‌کرد شاخص بورس به کانال یک میلیون واحد ورود کند و به لحاظ بنیادی این رشد چندان قابل توجیه نبود.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان خاطرنشان کرد: در چند روز اخیر شاخص بورس اصلاح‌های سنگینی را تجربه کرده است اما با توجه به اینکه دولت به دنبال رشد بازار سرمایه است بنابراین به نظر می‌رسد بازار به روند متعادلی را به خود بگیرد و در روزهای آینده شاهد بهبود معاملات در بازار باشیم.

منبع : ایرنا

نمایش بیشتر

خبرنگار اقتصادی بورس تایمز (پروفسور)

احمد شریفی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن