اخبار بورس

آمادگی بازار سرمایه برای انجام معاملات منطقی

آمادگی بازار سرمایه برای انجام معاملات منطقی

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه ایران، احمد پویانفر با اشاره به نگرانی سهامداران از کاهش سودآوری شرکت ها به دنبال افت نرخ دلار افزود: اتفاق‌های بازار سرمایه و نرخ سهام به شکل تقریبی بر مبنای دلار ۱۴ هزار تومان در بورس شکل گرفته است و در واقع هنوز فاصله زیادی با نرخ امروزی دلار دارند و هیچ جای نگرانی برای وضعیت سهام شرکت ها وجود ندارد.

وی گفت: از نظر بنیادی و جو روانی بعید است نرخ دلار به پایین تر از ۲۰ هزار تومان برسد، اما در کنار این موضوع عملکرد ۶ ماهه امسال شرکت ها نسبت به ابتدای سال هم که قیمت ها در اوج بودند، نشان دهنده سودآوری بیش از ۵۰ درصد شرکت ها است.

پویانفر افزود: سوددهی شرکت ها از ۵۰ درصد تا ۱۰۰ درصد رشد داشته و با هر شیوه ای هم مقایسه شود، سهام در بازار سرمایه از دیدگاه بنیادی توجیه سرمایه گذاری دارد.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: چند ماه گذشته برخی ناهماهنگی‌های دولت در تعامل با بازار سرمایه، همچنین ورود تعداد زیادی سهامدار تازه وارد به فرسایشی شدن افت قیمت ها منجر شد که البته نگرانی خاصی از این بابت وجود ندارد و بازار سرمایه در حالتی ارزنده و آماده برای معاملاتی منطقی قرار دارد.

وی خطاب به سهامداران توصیه کرد: سرمایه گذارانی که پول خود را از بازار سرمایه خارج می کنند و نسبت به خریداری ملک یا خودرو می‌کنند، هر روز در بنگاه‌های املاک یا بازار خودرو در حال پرس و جوی قیمت نمی روند و به طور معمول بعد از گذشت زمان برآورد ارزشی می کنند، سرمایه گذاری در بورس هم باید به همین شیوه و بلند مدت باشد.

بیشتر بخوانید  همکاری بورس با کارشناسان رسمی قوه قضاییه تا یک‌ماه آینده عملیاتی می‌شود

پویانفر گفت: سرمایه‌گذاران تازه‌وارد نباید انتظار داشته باشند که روزانه نیم تا یک درصد سود کسب کنند؛ این نوع معامله افراد فوق حرفهای را می طلبد، اما سهامداران جدیدی که وارد این بازار می شوند باید با دارایی مازاد خود سرمایه گذاری بلندمدت داشته باشند و چنانچه با نگاهی غیر از این وارد شده اند، باید اصلاح نگرش انجام شود درغیر اینصورت نه تنها در این بازار، بلکه در همه بازارها با شکست روبرو می شوند.

این کارشناس بازار سرمایه ضمن تاکید بر اینکه فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه همچنان بر دیگر بازارها برتری دارد، گفت: هیچ بازاری اجازه سرمایه گذاری با ارقامی مانند پنج میلیون تومان یا کمتر را نمی دهد؛ در صورتی که بازار سهام راه را برای تمامی افراد با مبالغ کم و زیاد هموار کرده است.

پویانفر افزود: برخی افراد با وارد شدن به بازارهای غیر رسمی، ریسک از بین رفتن سرمایه را به جان می خرند و شرایط نامتعارف را در ازای کسب سود چند برابری قبول می کنند در صورتی که می توانند با در نظر داشتن سرمایه گذاری بلند مدت، بازدهی معقولی از بورس داشته باشند.

به گزارش ایرنا، وزیر امور اقتصادی و دارایی چندی پیش گفت: برخی حواشی، آثار منفی بر بازار سهام دارد که سعی داریم آنها را به حداقل برسانیم و مدافع سهامداران خرد هستیم و باید از اظهارنظرهایی که موجب اخلال در معاملات می‌شود خودداری شود.

«فرهاد دژپسند» روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره نوسان بازار سهام، افزود: نوسان در ذات بازار سرمایه بوده و این بازار مبتنی بر رفتار سهامداران و عرضه کنندگان سهام است.

بیشتر بخوانید  مدیر روابط عمومی سازمان بورس و اوراق بهادار تغییر کرد

منبع : ایرنا

نمایش بیشتر

خبرنگار اقتصادی بورس تایمز (پروفسور)

احمد شریفی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن