اخبار بورس

آثار کمتر تورمی انتشار اوراق نسبت به استقراض از بانک مرکزی

آثار کمتر تورمی انتشار اوراق نسبت به استقراض از بانک مرکزی

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران درباره انتشار اوراق قرضه برای جبران کسری بودجه دولت گفت: انتشار اوراق برای جبران کسری بودجه آثار تورمی کمتری نسبت به استقراض از منابع بانک مرکزی دارد.

مسعود خوانساری در گفت‌وگو با خبرنگار ایبِنا درباره انتشار اوراق قرضه از سوی دولت برای جبران کسری بودجه دولت، اظهار داشت: انتشار اوراق برای جبران کسری بودجه بسیار کار خوبی است و آثار تورمی کمتری نسبت به استقراض از منابع بانک مرکزی دارد.

وی افزود: البته یکی از شروط موفقیت این طرح، ایجاد محدودیت برای بانک‌ها در زمینه خرید اوراق قرضه دولتی است. دلیل این موضوع نیز آن است که هر اندازه بانک‌ها از این اوراق خریداری کنند، از قدرت تسهیلات‌دهی آنها به بخش‌های مختلف اقتصادی کاسته خواهد شد.

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران درباره اینکه چه سقفی را برای خرید اوراق قرضه دولتی پیشنهاد می‌کند، گفت: این موضوع بیشتر به نظر کارشناسی بانک مرکزی مربوط می‌شود اما این محدودیت باید به نحوی باشد که مانع کاهش قدرت تسهیلات‌دهی بانک‌ها شود.

وی درباره هدف‌گذاری تورمی بانک مرکزی و تلاش برای رسیدن به تورم ۲۲ درصدی با ۲ درصد منفی و مثبت نیز اظهار داشت: اگر بانک مرکزی در رسیدن به این هدف موفق باشد، گام بسیار خوبی است.

خوانساری ادامه داد: البته استفاده بانک مرکزی از ابزار عملیات بازار باز در خصوص رسیدن به نرخ تورم هدف نباید به نحوی باشد که در خرید و فروش اوراق خزانه محدودیت ایجاد شده یا بانک‌ها به اصطلاح قفل شوند.

بیشتر بخوانید  انتظار بازدهی معقول از بورس با سرمایه‌گذاری بلند مدت

منبع : ایبنا

کانال تلگرام بورس تایمز
برچسب ها
نمایش بیشتر

خبرنگار اقتصادی بورس تایمز (پروفسور)

احمد شریفی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن