کد خبر : 212531
تاریخ انتشار : دوشنبه 15 آبان 1402 - 11:42
دیدگاه‌ها برای 11 محصول جدید نانویی از محصولات تولیدی ۷ شرکت فناور و دانش ‌بنیان در نمایشگاه نانو رونمایی شد بسته هستند

11 محصول جدید نانویی از محصولات تولیدی ۷ شرکت فناور و دانش ‌بنیان در نمایشگاه نانو رونمایی شد

11 محصول جدید نانویی از محصولات تولیدی ۷ شرکت فناور و دانش ‌بنیان در نمایشگاه نانو رونمایی شد
بورس تایمز: چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی فناوری ‌نانو، از تاریخ ۱۳ الی ۱۶ آبان ماه 1402 ، در سالن‌های ملل(سالن 5) و خلیج ‌فارس، محل دائمی نمایشگاه های بین‌المللی تهران در حال برگزاری است.

با حضور دکتر روح الله دهقانی فیروزآبادی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور 11 محصول جدید نانویی از محصولات تولیدی ۷ شرکت فناور و دانش ‌بنیان در نمایشگاه نانو رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار حوزه دانش و فناوری سایت خبری بورس تایمز، 11 محصول جدید نانویی، از محصولات تولیدی ۷ شرکت فناور و دانش ‌بنیان، صبح امروز دوشنبه 15 آبان ماه 1402، با حضور دکتر روح الله دهقانی فیروزآبادی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور و اصحاب رسانه، در حاشیه چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی فناوری نانو، در محل دائمی نمایشگاه های بین‌المللی تهران رونمایی شد.

این محصولات به این شرح است:

آنزیم بروملین نانو انکپسوله

بروملین مخلوطی از آنزیم‌های موجود در آناناس (Ananas comosus) است که پروتئین (پروتئولیتیک) را هضم می‌کنند.

آناناس قرن‌هاست که در آمریکای مرکزی و جنوبی برای درمان سوء هاضمه و کاهش التهاب استفاده می‌شود. این آنزیم از ساقه و آب آناناس به دست می‌آید و برای اولین بار در اواخر دهه ۱۸۰۰ میلادی از گیاه آناناس جدا شد.

بروملین ترکیبی از چندین تیول اندوپپتید و انواع مهارکننده‌های مختلف پروتئاز گلوکوزیداز، سلولاز و فسفاتاز پراکسیداز است.

کشور آلمان بروملین را برای درمان تورم و التهاب پس از جراحی به‌ویژه جراحی سینوس، تائید کرده است.

رویال ژلی نانو انکپسوله

رویال ژلی حاوی ماده ژلاتینی سفید از غدد سفالیک زنبورهای کارگر (Apis mellifera) ترشح می‌شود. ظاهراً تنها هدف از تولید آن رشد و نمو و طول عمر ملکه زنبور عسل است.

بدون رویال ژلی، عمر ملکه زنبور عسل تفاوتی با زنبورهای کارگر ندارد و تقریباً هفت تا هشت هفته عمر می‌کند، ولی با این ماده، ملکه زنبور عسل می‌تواند پنج تا هفت سال زندگی کند این واقعیت باور عمومی را تائید می‌کند که رویال ژلی خاصیت افزایش طول عمر (Longevity) دارد.

این ماده امولسیونی است از پروتئین‌ها، قندها، لیپیدها و برخی ترکیبات دیگر بر پایه آب و حدود ۱۳ درصد از ژل رویال را پروتئین‌ها تشکیل می‌دهند.

یکی از پروتئین‌های موجود در ژل رویال به نام «رویالسین» دارای خواص آنتی بیوتیک است که باکتری‌های گرم مثبت را مهار می‌کند. حدود ۱۱ درصد ژل رویال از قندهایی مانند فروکتوز و گلوکز مشابه آنچه در عسل یافت می‌شود، تشکیل شده است.

حدود ۵ درصد از رویال ژلی را لیپیدها تشکیل می‌دهند که عمدتا از اسیدهای چرب هیدروکسی با زنجیره متوسط ۱۰- هیدروکسی -دستوئیک اسید HD (۱۰) تشکیل شده است.

رویال ژلی همچنین حاوی ویتامین اسید پانتوتنیک (Vitamin B۶)، مواد معدنی و فیتواسترول‌ها است.

شربت بنیزوم

این محصول برای جلوگیری و بهبود پوکی استخوان، تقویت استخوان‌ها، عضلات و دندان و رشد کودکان و نوجوانان کاربرد دارد.

نانوذرات سوکرولیپوزومال باعث افزایش چندبرابری جذب املاح و ویتامین‌ها، کاهش عوارض جانبی و رفع تداخل با جذب سایر مواد در بدن می‌شوند.

دپوستیوا

دپوستیوا فرم تزریقی طولانی اثر تریامسینولون برای کاهش درد در استئوآرتریت زانو است. استئوآرتریت زانو یک بیماری مزمن و پیش رونده است که علائم آن معمولا بعد از ۵۰ سالگی و بیشتر در بانوان بروز می‌کند.

این دارو حاوی میکروسفرهای پلیمری لود شده با ۳۲ میلی‌گرم تریامسینولون استوناید است که ۳ تا ۵ ماه اثر بی دردی را برای بیمار به ارمغان می‌آورد.

شکل میکروسفری فرآورده باعث بقای دارو در مفصل زانو می‌شود. علاوه بر طول اثر بالا، دیگر ویژگی مهم این دارو systemic exposure کم بیمار است که بویژه در بیماران دیابتی باعث می‌شود بر خلاف سوسپانسیون‌های معمولی کورتیکواستروییدها، غلظت دارو در خون و در معرض قرار گرفتن سایر ارگان‌ها بسیار کم باشد.

محدوده سنی بیماران مبتلا به استئوآرتریت زانو، شانس وجود همزمان دیابت را در این گروه سنی زیاد می‌کند و حضور عمده دارو به شکل میکروسفر در ناحیه مفصل زانو، شانس اختلال قند خون بسیار کمتری در مقایسه با داروهایی با آزادسازی سریع را داراست.

شربت ویتامین دی لیپوزومال

شربت هموزوم

این شربت حاوی سوکرولیپوزوم‌های آهن و ویتامین ب١٢ و فولیک اسید است.

شربت ایمونوزوم

این شربت حاوی سوکرو لیپوزوم‌های زینک سیترات و ویتامین ث است.

کمپرسور فرآیندی گاز

یکی از نیازهای اساسی در صنعت نفت، گاز، پتروشیمی و پالایش کمپرسورهای فرآیندی جهت تولید محصولات با ارزش افزوده بسیار بالاتر از گاز طبیعی است، ولی طراحی و ساخت این نوع از کمپرسورها به علت فشار بالا، سرعت دورانی بالا، قابلیت انفجار بسیار بالای گاز طبیعی، فرسایش بالا و خوردگی بالا در کمپرسور، دارای تکنولوژی بسیار بالا و در لبه دانش جهانی است.

برای اولین بار با همت و پشتیبانی یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت ملی پتروشیمی ایران در گروه ایرسا این محصول صنعت نفت تولید شد.

از تکنولوژی‌های تحصیل شده در این پروژه می‌توان به تکنولوژی طراحی کمپرسورهای فرآیندی از نوع Integrally Geared اشاره کرد. این نوع کمپرسورها در فرآیند ازدیاد برداشت از میدان پارس جنوبی نیز کاربرد دارند.

تکنولوژی طراحی و تولید گیربکس با سرعت بالا، طراحی و ساخت سیستم مانیتورینگ و کنترل، پوشش‌های ویژه ضد خوردگی و ضد سایش نانو از دستاوردهای این طرح به شمار می‌رود.

ساخت و پوشش غلتک‌های نورد گرم صنایع فولاد و تولید کاتالیست از دیگر محصولاتی بودند که امروز رونمایی شد.

بنا به این گزارش، آیین افتتاح چهاردهمین نمایشگاه بین المللی نانو، صبح امروز شنبه 13 آبان ماه 1402، با حضور احمدوند دبیر ستاد توسعه فناوری نانو و میکرو، شقایق حق‌جوی جوانمرد رئیس مرکز توسعه و هماهنگی و تحقیقات، سید محسن دهنوی رئیس فراکسیون اقتصاد دانش بنیان مجلس، شرکت‌ها، فعالان حوزه فناوری ‌نانو و اصحاب رسانه، در سالن خلیج فارس محل دائمی نمایشگاه های بین‌المللی تهران برگزار شد.

این گزارش حاکی است، چهاردهمین نمایشگاه بین المللی نانو، به‌عنوان بزرگترین رویداد نانویی کشور، محل مناسبی برای آشنایی با آخرین دستاورد‌ها و تحولات حوزه فناوری نانو است؛ از این رو، از علاقه‌مندان برای بازدید از این نمایشگاه دعوت می‌شود.

ده‌ها شرکت نانویی در نمایشگاه نانو امسال در حوزه‌های مختلفی نظیر نفت و انرژی، بهداشت و سلامت، آب و محیط زیست، کشاورزی و بسته‌بندی، خودرو، رنگ و پوشش، ساختمان، منسوجات و مواد پیشرفته حضور دارند و دستاورد‌های خود را به نمایش می‌گذارند.

این نمایشگاه موقعیت مناسبی برای همکاری فناورانه میان استارت‌آپ‌ها و فعالان اکوسیستم نوآوری کشور در مسیر تجاری‌سازی محصولات فراهم می‌آورد. از تمامی سرمایه‌گذاران، شتاب‌دهنده‌ها، مسئولان، صاحبان صنایع و فعالان علاقه‌مند در اکوسیستم نوآوری کشور دعوت به‌عمل می‌آید تا از این نمایشگاه بازدید کنند.


یکی از تفاوت‌های این دوره از نمایشگاه، حضور پررنگ هیئت‌های تجاری و شرکت‌های خارجی است. چنین فضایی برای گسترش کسب و کار نانویی به خارج از کشور مناسب بوده و شرکت‌ها می‌توانند از این فرصت برای معرفی دستاورد‌ها و توانمندی‌های صادراتی خود استفاده کنند.

از دیگر برنامه‌های این نمایشگاه، ایجاد فضای گفتگو میان صاحبان صنایع با شرکت‌های دانش‌بنیان حاضر در نمایشگاه است تا نیاز‌های صنایع شناسایی شده و بخش از این نیاز‌های صنعتی با فناوری‌های داخلی تأمین شود.

آزمایشگاه‌ها نیز در نمایشگاه  ۱۴۰۲ حضور دارند تا خدمات و توانمندی‌های خود را در بخش آزمایشگاهی به جامعه علمی معرفی کنند.

در این نمایشگاه، تور‌های بازدید ویژه در نظر گرفته شده است که به مخاطبان کمک می‌کند تا بازدید هدفمندتری را تجربه کنند. لیدر‌ها متناسب با نیاز هر گروه از بازدیدکنندگان، اطلاعات تخصصی و مورد نیاز مخاطب را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند.

این گزارش می افزاید، بازدید برای عموم آزاد بوده و گروه‌های دانشجویی می‌توانند در قالب تور‌های دانشجویی از این نمایشگاه بازدید کنند.

گفتنی است، چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی فناوری ‌نانو، از تاریخ ۱۳ الی ۱۶ آبان ماه 1402 و از ساعت بازدید 8 صبح تا 16 عصر، در سالن‌های ملل(سالن 5) و خلیج ‌فارس، محل دائمی نمایشگاه های بین‌المللی تهران برگزار می‌ شود.

خبرنگار: صمد یوسفی

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.