کد خبر : 218129
تاریخ انتشار : سه شنبه 29 خرداد 1403 - 21:44
دیدگاه‌ها برای گزارشات COT در بازارهای مالی و نحوه استفاده از آن‌ها بسته هستند

گزارشات COT در بازارهای مالی و نحوه استفاده از آن‌ها

گزارشات COT در بازارهای مالی و نحوه استفاده از آن‌ها

گزارشات COT در بازارهای مالی و نحوه استفاده از آن‌ها با توجه به بالا رفتن قیمت ها در دنیای امروز، سرمایه گذاری یک کار اساسی و حیاتی به شمار رفته و این موضوع سبب شده تا حتی عامه مردم به فکر سرمایه گذاری در بخش بورس و دلار و سکه باشند. در این میان بعضی

گزارشات COT در بازارهای مالی و نحوه استفاده از آن‌ها

با توجه به بالا رفتن قیمت ها در دنیای امروز، سرمایه گذاری یک کار اساسی و حیاتی به شمار رفته و این موضوع سبب شده تا حتی عامه مردم به فکر سرمایه گذاری در بخش بورس و دلار و سکه باشند. در این میان بعضی از سرمایه گذاران حرفه ای که سرمایه زیادی داشته و کسب درآمدشان از همین طریق بوده در بازارهای جهانی هم به سرمایه گذاری پرداخته و در بورس و سهام کشورهایی مانند آمریکا شریک می شوند.

اگر از سرمایه گذاران هستید و قصد خرید سهام در بازارهای بین المللی را دارید، به یک گزارش یا متن نیاز دارید تا از شرایط روز بازارهای جهانی مختلف آگاه باشید. در این مقاله  شما را با گزارش کات (COT) آشنا کرده و بهتون میگیم که چگونه از آن استفاده کنید تا بتونید بهترین مکان برای سرمایه گزاری معتبر و مطمئن رو انتخاب کنید.

برای آشنایی با بروکرهای فارکس و بررسی بهترین بروکرها لینک https://parsiforex.com را در مرورگر خودکپی نمایید.

گزارشcot (کات) چیست؟

گزارش تعهد معامله گران (Commitment of Traders) یا همان گزارش COTیک ابزار تحلیلی بوده که برای معامله گران و سرمایه گذاران بسیار کاربردی بوده و از این گزارش برای اطلاع از روند معاملات بازار فارکس استفاده کرده و برای تصمیم گیری نهایی و مالی قابل استفاده است.

گزارشات کات به صورت هفتگی و رسمی در سایت کمیسیون تجارت آمریکا  منتشر شده که خبر از معاملات بازار فارکس می دهد. شما می توانید با استفاده از این گزارش از معاملات بازار و سود و ضررهای آن با خبر شده و در جریان میزان دارایی معامله گران این بازار بزرگ باشید. این گزارش به شما کمک می‌کند تا بدانید معاملات گران سرمایه های کلان خود را در چه معاملاتی خرج کرده و چه میزان سود بدست آورده اند.

محتوای گزارش کات (cot) در بازار فارکس

چه مطالبی در گزارش فارکس گفته میشه؟ این سوالیه که قصد جواب دادن به اونو داریم. در گزارش کات فارکس چهار نوع مختلف از گزارشات جهانی اعلام می شود که به گزارش های لگسی، تکمیلی،تفکیکی و معامله گران معاملات آتی شناخته شدند. شما کاربران در این گزارش با تقسیم بندی معامله گران آشنا می شوید.این گزارش معامله گران بازار را به چند دسته معامله گران تجاری، معامله گران غیرمجازی و معاملات کران راهنما یا همان دلال های کوچک تقسیم می‌کند و تعهدات مالی آن ها در قرارداد ها برای پیش بینی جهت حرکت بازار نشان می دهد.

انواع گزارش COT در فارکس

گزارشات فارکس در چهار دسته مختلف قرار دارند که هر کدام به یک شکلی رفتار معامله گران را بررسی کرده وتحلیلی متفاوتی ارائه می کنند. در زیر هر کدام از ابن گزارش ها را توضیح دادیم.

 • گزارش لگسی : (Lagacy) از این گزارش برای معامله های باز در قراردادهایی که حداقل 20 معامله گر داشته، استفاده شده و گزارش خرید و فروش های کالا را در اختیار قرار می دهد.

 • گزارش تفکیکی یا Disaggregated معامله گران را به چند دسته و گروه مختلف تقسیم کرده و در کتگوری هایی همچون: کاربران، دلالان سواپ، تجار و بازگانان، پردازش گران و تایید کنندگان معرفی می شوند. این امر سبب شده تا معامله گران اصلی مشخص شوند.

 • گزارش های تکمیلی یا Supplemental به سه دسته شاخص، معامله گران تجاری و معامله گران غیر تجاری تبدیل شده و شامل 13 قرارداد مخصوص کالاهای کشاورزی است.

 • گزارش Futures و یا آتی قراردادهایی همچون: اوراق خزانه داری، آمریکا، جفت ارزها و شاخص های سهام را پوشش داده و شامل چند بخش مدیر دارایی و صندوق های دارای لوریج و واسطه ها می شود.

کاربرد و مزایا گزارش کات

هر گزارشی قطعا کاربردی بوده و به اطلاعات و داده های هر کاربر اضافه می کند. گزارش COT در فاکس هم همینطور بوده و یک سری مزایا داشته که آن ها را بررسی می کنیم.

 1. تحلیل روانشناسی بازار یکی از فواید گزارش کات بوده که جو روانی بازار را بررسی کرده و با تحلیل تعهدات معامله گران بزرگ، شما را در جریان علاقه معامله گران در بازار فارکس قرار می دهد. این تحلیل باعث شده تا شما متوجه شوید که آن ها به خرید و فروش و یا به اصطلاح لانگ و شورت در بازار تمایل داشته و یا ترجیح می دهند به شکل دیگری در بازار فعالیت داشته باشند.

 2. پیش بینی روند بازار از دیگر مزایا گزارشات کات در بازار فاکس بوده که تغییرات موقعیت معامله گران تجاری و بزرگ را تحلیل و بررسی کرده و امکان پیش بینی روند بازار را به شما می دهد. اطلاعات این بخش به شما کمک کرده تا تحلیل تکنیکال داشته و در تصمیم گیری های معاملاتی موفق باشید.

 3. استفاده از گزارش COT ریسک معاملات شما را کاهش داده و با تحلیل و بررسی درست و مناسب قادر به تشخیص جهت گیری و تعهدات معامله گران بوده و استراتژی مناسب خود را برای مدیریت ریسک در خرید و فروش را پیدا خواهید کرد.

تفسیر و بررسی رفتار معامله گران در گزارش کات

در گزارشات فارکس ما دو دسته معامله گر داریم: معامله گران کوچک و معامله گران بزرگ. اگر معامله گران موقعیت خود را به سمت خرید لانگ افزایش دهند و معامله گران کوچک بر خلاف معامله گران بزرگ رفتار کنند، یعنی بازار روند صعودی و رو به رشدی دارد. حال اگر معامله گران بزرگ معامله داشته باشند و معامله گران کوچک خالص خرید خود را تقویت و شورت(Short) نمایند، بازار روندی نزولی به خود گرفته و وقت معامله و یا سرمایه گذاری نیست.

استراتژی در معاملات با گزارشات کات COT

استراتژی معاملات در گزارشات کات به این صورت بوده که تحلیل داده ها بر‌اساس تعیین سیگنال و شرایط ورود و خروج به معامله صورت گرفته و معامله گران را از تعداد معاملات خرید و فروش و تغییرات، روند تعییرات آن ها و موقعیت آن ها در بازار و نسبت خرید و فروش آن ها در بازارها‌ی مختلف با خبر می کند. برای مثال اگر خرید و فروش در بازار و نسبت آن به سایر بازارها روند رو به رشدی داشته باشد، این خود می تواند یک سیگنال و استراتژی برای معامله گران و کسانی که قصد معامله و خرید و فروش را دارند، به شمار رود. لازم به ذکر است که این سیگنال به تنهایی کاربرد نداشته و باید از آن به صورت ترکیبی با سایر سیگنال ها و تحلیل ها استفاده نمود.

استفاده از گزارش COT و اصطلاحات آن

همان طور که پیشتر توضیح دادیم گزارشات تعهد معامله گران و یا همان گزارشات کات ابزاری با ارزش برای معامله گران بازار فارکس بوده و می تواند تعهدات و تعییرات معامله گران بزرگ در بازار و ترندها و جهت حرکت بازار را به آن ها معرفی نماید. در گزاش کات اصطلاحاتی وجود داشته که در ادامه آن ها را بیان می کنیم. این اصطلاحات کمک کرده تا معامله گر بتواند به راحتی گزارش ها را تفسیر کرده و در تحیلیل تکنیکال خود از آن ها استفاده نماید.

 • اصطلاح تجاری یا Commerical به مشاغل بزرگی گفته می شود که از معاملات آتی ارزی استفاده می نمایند.

 • خرید یا لانگ به تعداد قراردادهای خرید گزارش شده به CFTC گفته می شود.

 • فروش یا شورت به تعداد قراردادهای فروش گزارش شده به CFTC گفته می شود.

 • بهره باز Open Interest به تعداد قراردادهایی که تحویل نشده اند، گوییم.

 • تعداد معامله گران Number of Traders به تعداد کل معامله گرانی که باید پوزیشن‌های خود را به CFTC گزارش دهند، اختصاص دارد.

 • پوزیشن های قابل گزارش، به تعداد قراردادهای اختیار معامله و پوزیشن های آتی گفته می شود که طبق مقررات CFTC باید گزارش شوند.

 • پوزیشن های غیر قابل گزارش به تعداد پوزیشن ها با بهره باز گفته شده که مشمول گزارش به CFTC نیستند.

سخن پایانی

اگر قصد معامله و سرمایه گذاری و یا خرید و فروش در بازار فارکس را داشته و به اطلاعات و راهنمایی برای تحلیل و بررسی تکنیکال و ریسک کمتر در معاملات خود نیار دارید، حتما از گزارشات کات COT استفاده کرده و از اطلاعاتی که این گزارش در اختیار شما قرار می دهد، استفاده نمایید. این گزارشات شما را در روند معامله و تحلیل و بررسی کمک کرده و اطلاعاتی همچون: رند خرید وفروش معامله گران، صعودی و نزولی بودن بازار و همچنین موقعیت معامله گران در بازار فارکس و سایر بازارها را در اختیار شما قرار می دهد. این اطلاعات به شما کمک نموده تا بتوانید به راحتی و بهترین شکل در بازار سرمایه گذاری کرده و به خرید و فروش سهام، ارز و بورس بپردازید.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.