اخبار بورس

پذیره‌نویسی صندوق ETF پالایشی آغاز شد

پذیره‌نویسی صندوق ETF پالایشی آغاز شد

واگذاری سهام شرکت‌های دولتی از مهمترین اقدامات دولت برای رشد اقتصادی کشور تلقی می‌شود که به گفته سخنگوی دولت این واگذاری‌ها منجر به سرمایه‌گذاری‌های مجدد در اقتصاد و صنعت خواهد شد و عامل اصلی برای رونق تولید، افزایش اشتغال و سرمایه‌گذاری‌های جدیدتر می‌شود.

سخنگوی دولت در اردیبهشت ماه و همزمان با پذیره‌نویسی نخستین مرحله از عرضه صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله ETF از عرضه مرحله دوم واگذاری‌ها از طریق این صندوق‌ها در بورس خبر داد و اعلام کرد: باقی‌مانده سهام دولت در پالایشگاه‌های اصفهان، تهران، تبریز و بندرعباس است که از اول تیرماه سال جاری آغاز شود.

زمان عرضه این صندوق به دلیل رویارویی با برخی از مشکلات بارها به تعویق افتاد و تا مرز منتفی شدن آن برای عرضه پیش رفت، این در حالیست که با توجه به جلسات برگزار شده و حل مشکلات ایجاد شده چندی پیش وزیر اقتصاد و دارایی به حاشیه‌های ایجاد شده در این زمینه خاتمه و از عرضه حتمی این صندوق در نخستین چهارشنبه شهریور ماه خبر داد.

به دنبال عرضه صندوق سرمایه‌گذاری ETF با سهام بانکی‌ها و بیمه‌ای‌ها که پذیره‌نویسی آن از اردیبهشت ماه آغاز و تا پایان اردیبهشت ماه ادامه داشت، اکنون دومین مرحله از پذیره‌نویسی صندوق سرمایه‌گذاری (ETF) دارا دوم طبق وعده داده شده از سوی وزیر اقتصاد و دارایی از امروز (پنجم) شهریور ماه آغاز شده است.

در این عرضه طبق قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور و مصوبات هیأت وزیران، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با پذیره نویسی واحدهای سرمایه‌گذاری، بخشی از سهام خود در شرکت پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت تبریز و پالایش نفت تهران را از طریق سازمان خصوصی سازی (به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران) واگذار می‌کند.

نخستین مرحله از عرضه صندوق ETF با اقبال قابل توجهی همراه شد حال با توجه به رشد قابل توجه ارزش این صندوق در روزهای نخست معاملات، به نظر می‌رسد پذیره‌نویسی صندوق ETF دارا دوم به دلیل تخفیفات در در نظر گرفته شده از سوی دولت با استقبال گسترده‌ای از مردم روبرو شود.

منبع : ایرنا

کانال تلگرام بورس تایمز
نمایش بیشتر

خبرنگار اقتصادی بورس تایمز (پروفسور)

احمد شریفی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن