نماد سایت بورس تایمز

موثرترین روش های درمان آپنه خواب

موثرترین روش های درمان آپنه خواب

آپنه خواب اختلالی است که باعث قطع تنفس در هنگام خواب می شود. مغز سعی می کند با بیدار کردن فرد برای نفس کشیدن از او محافظت کند، اما این کار مانع از خواب آرام و سالم می شود. با گذشت زمان، این وضعیت می تواند عوارض جدی را ایجاد کند. با این حال، این وضعیت اغلب با رعایت دقیق درمان های تجویز شده قابل کنترل است. روش های درمانی مختلفی برای رفع عارضه آپنه خواب وجود دارد. در این مطلب به بررسی اطلاعاتی درباره آپنه خواب، روش های درمان و راه های پیشگیری از بروز این عارضه می پردازیم.

آپنه خواب چیست

فردی که به بیماری آپنه خواب دچار شده است، هنگام خوابیدن با مشکل قطع تنفس مواجه می شود. به عبارتی در صورتی که راه هوایی و تنفسی شما مسدود باشد، دچار عارضه آپنه خواب می شوید. قطع تنفس منجر به جلوگیری از خواب آرام می شود. به علاوه، آپنه باعث بروز استرس و مشکل قلبی در طولانی مدت است. بنابراین، باید به دنبال راهی برای مقابله با این بیماری باشید. تغییر سبک زندگی می تواند تاحدودی علائم آپنه خواب را کاهش دهد. شما می توانید با ورزش، قطع مصرف الکل و سیگار و خوابیدن به پهلو مانع بروز آپنه خواب شوید.

روش های درمان آپنه خواب

نیمی از افراد در دنیا با مشکلات مربوط به خواب مواجه هستند. بیشتر ما با مشکل بدخوابی مواجه هستیم. اما بدخوابی به چه علت بروز پیدا می کند؟ یکی از علت های بروز بی خوابی، عارضه آپنه خواب است.. خوشبختانه این عارضه قابل درمان است. امروزه، از دستگاه های پیشرفته برای درمان آپنه خواب استفاده می شود. هر کدام از دستگاه های مورد استفاده برای درمان آپنه خواب مزایایی دارند.

·       دستگاه CPAPرسمد

آپنه انسدادی خواب (OSA) زمانی رخ می دهد که ماهیچه های گلو به اندازه کافی شل می شوند و بافت های نرم، راه تنفسی را مسدود می کنند. دستگاه فشار مثبت (CPAP)  رایج ترین و مطمئن ترین روش برای درمان عارضه آپنه خواب است.  دستگاه کمک تنفسی cpap از طریق ماسکی که هنگام خواب روی صورت قرار می گیرد، جریان ثابتی از هوا را عبور می‌ دهد و راه تنفسی شما را باز نگه می دارد. به علاوه، دستگاه سی پپ به شما کمک می کند که بهتر بخوابید و کمتر خروپف کنید.

 

راهکارهایی برای کاهش وقفه تنفسی در خواب

شما می توانید از بروز عارضه وقفه تنفسی جلوگیری کنید. جلوگیری از این عارضه با روش های درمانی مختلف امکان پذیر است. برخی از رویکردهای غیرپزشکی می توانند آپنه انسدادی خواب را بهبود ببخشند. این روش ها می توانند آپنه خواب را تا حدودی کاهش دهند. از راهکارهای موثر برای کاهش وقفه تنفسی در خواب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سخن پایانی

آپنه خواب وضعیتی است که باعث تاثیر بر کیفیت خواب و سلامت قلب و عروق می شود. اقدامات پیشگیرانه شامل حفظ وزن مناسب، ورزش منظم و خوابیدن به پهلو و ترک مصرف الکل و سیگار است. اما شما می توانید روش های درمانی مختلف را مانند استفاده از دستگاه تنفسی سی پپ و بای پپ رسمد برای بهبود تنفس امتحان کنید. هر کدام از دستگاه های بای پپ و سی پپ به جلوگیری از قطع تنفس در هنگام خواب کمک می کنند. در صورت نیاز می توانید دستگاه های تنفسی بای پپ و سی پپ را از طریق فروشگاه رسمد ایران خریداری کنید.

 

 

خروج از نسخه موبایل