کد خبر : 211470
تاریخ انتشار : چهارشنبه 8 شهریور 1402 - 19:51
دیدگاه‌ها برای دکتر عشقی در آیین رونمایی از صندوق بازنشستگی تکمیلی: شاهد بازدهی بالاتر از بازار در عمده صندوق های سرمایه گذاری در یک سال اخیر بودیم بسته هستند

دکتر عشقی در آیین رونمایی از صندوق بازنشستگی تکمیلی: شاهد بازدهی بالاتر از بازار در عمده صندوق های سرمایه گذاری در یک سال اخیر بودیم

دکتر عشقی در آیین رونمایی از صندوق بازنشستگی تکمیلی: شاهد بازدهی بالاتر از بازار در عمده صندوق های سرمایه گذاری در یک سال اخیر بودیم
بورس تایمز: مقدار منابع تزریقی توسط صندوق های بازنشستگی تکمیلی، به بازار سرمایه در میان مدت و یا بلند مدت مشخص نیست و هم اکنون پیش بینی دقیقی در این باره نداریم؛ اما احتمال می دهیم که در مدت زمان کوتاهی، دارایی های تحت مدیریت این صندوق ها از چند همت عبور نماید.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: این صندوق با پیشگامی خود نهادهای مالی و با توجه به نیاز بازار سرمایه راه‌اندازی شد؛ یکی از سیاست‌های اصولی ما در دو سال گدشته بحث سرمایه‌گذاری غیرمستقیم است که این امر از طریق صندوق‌ها و سبد گردان‌ها محقق می‌شود.

به گزارش خبرنگار سایت خبری تحلیلی بورس تایمز، همزمان با هفته دولت، آیین رونمایی از صندوق بازنشستگی تکمیلی تحت مدیریت شرکت سبدگردان اندیشه صبا به عنوان یکی از شرکت‌های گروه مالی صبا تأمین، بعد از ظهر امروز چهارشنبه 8 شهریورماه 1402، با حضور دکتر سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی، دکتر سید صولت مرتضوی وزیر کار و رفاه اجتماعی، دکتر مجید عشقی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، ابراهیم بازیان مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی، عبدالعلی علی عسگری مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، علی‌اکبر ایرانشاهی رئیس مرکز نظارت بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس، اعضای شورای عالی بورس، نمایندگان مجلس، مدیران عامل ارکان بازار سرمایه، سایر مسئولان و جمعی از اصحاب رسانه، در ساختمان شهید مطهری سازمان بورس و اوراق بهادار برگزار شد.

دکتر مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار

دکتر مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، در آیین رونمایی از صندوق بازنشستگی تکمیلی گفت: بسیار افتخار میکنم که امروز در کنار عزیزان از یکی از محصولات آینده‌دار و اساسی بازار سرمایه رونمایی می‌کنیم. این صندوق ابزاری است که برای تمامی ذینفعان در میان مدت و بلند مدت برکات بسیار زیادی خواهد داشت.

وی ادامه داد: این صندوق با پیشگامی خود نهادهای مالی و با توجه به نیاز بازار سرمایه راه‌اندازی شد؛ یکی از سیاست‌های اصولی ما در دو سال گدشته بحث سرمایه‌گذاری غیرمستقیم است که این امر از طریق صندوق‌ها و سبد گردان‌ها محقق می‌شود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، اظهار داشت: ارزش دارایی‌های کلیه صندوق‌ها اعم از صندوق‌های سهامی، درآمد ثابت، کالایی، جسورانه و … ۸۸۵ همت بوده است و در این میان صندوق‌های سهامی رشد خوبی را داشتند و از ۴۵ همت به ۱۰۰ همت رسیده‌اند. در مورد سبدگردان‌ها هم دارایی تحت مدیریت آنها از ۴۵ همت به بالای ۱۰۰ همت رسیده است. با توسعه نهادهای مالی انتظار داریم این روند افزایشی ادامه پیدا کند.

دکتر عشقی، اذعان داشت: یکی از اتفاقات خوبی که طی یکسال اخیر افتاده، بازدهی بالاتر از بازار در عمده صندوق های سرمایه گذاری بوده است. طبق آمار، بازدهی سالانه بازار ۳۸درصد بوده است، در حالی که صندوق‌ها و سبگردان‌ها بیش از ۵۰درصد بازدهی داشتند. ابزارهای سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در نوسانات بازار بهتر عمل می‌کنند و بیش از ۷۵درصد صندوق‌ها هم بازدهی بالاتر از بازار کسب کردند. در حال حاضر ۴۰۶ صندوق سرمایه گداری داریم که بیش از ۷۵ درصد آن ها بازدهی بیش از بازر سرمایه داشته اند. یکی از رسالت و وظایف سازمان، افزایش نظارت بر روی صندوق‌ها است؛ به سبب آنکه دارایی های مردم در این صندوق ها وجود دارد. از تمام مدیران صندوق ها و نهادهای مالی نیز تشکر به عمل می آورم.

وی اعلام کرد: در صندوق‌های صدور و ابطالی ۱۱۰۰ همت صدور و ۱۰۵۰ همت ابطال صورت گرفته است. نقش صندوق‌های سرمایه‌گذاری در معاملات روزانه پررنگ است؛ به‌طوری که دو سال گذشته ۱۸درصد معاملات روزانه کل بازار به ETFها اختصاص داشت و در حال حاضر به ۵۰ درصد رسیده است و امیدواریم باز هم افزایش پیدا کند که این امر نشان می‌دهد صندوق های سرمایه گذاری جایگاه خود را پیدا کرده و مردم می‌دانند که این صندوق ها از لحاظ نقدشوندگی بالایی دارند و از نوسانات کمتری برخوردارند .

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، ادامه داد: بیش از ۸ میلیون و ۲۰۰هزار حقیقی در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کردند. بیش از ۶۰ درصد دارندگان کل صندوق‌ها حقیقی هستند. حقوقی ها در فیکس اینکام ها فعالیت دارند. این موضوع کمک می‌کند در آینده به ثبات بازار امیدوار باشیم. صندوق بازنشستگی مثل درخت گردو می‌ماند و تا ۱۰ _ ۲۰ سال آینده برکات این صندوق مشخص می‌شود و یکی از مزایای آن ماندگاری وجوه سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه است.

دکتر عشقی، در پایان سخنان خود گفت: عدم تصدی‌گری یکی از ویژگی‌های این صندوق است. دیگر ویژگی آن ایجاد ثبات در بازار سرمایه است و همچنین مورد استفاده کارفرمایان و کارمندان قرارمی‌گیرد. در برخی از سازمان ها در دل خود سازمان این صندوق تشکیل شده که این امر می‌تواند چالش هایی را برای خود شرکت به دنبال آورد و جدا کردن مبالغ از شرکت ها بسیار بغرنج شده است . امیدواریم سرمایه گذاران را عمدتا در صندوق‌ها و سبدگردان‌ها داشته باشیم زیرا این امر موجب حرفه ای تر شدن و باثبات تر شدن می‌شود.

دکتر سید احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی

دکتر سید احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی، در آیین رونمایی از صندوق بازنشستگی تکمیلی گفت: موضوعی همچون ناترازی بانک ها را به نحوی دیگر در صندوق های بازنشستگی به جهت سیاست های اشتباه مواجه هستیم؛ به همین خاطر در لایحه بودجه ۱۴۰۱ مقبول نشد و در قانون یا لایحه توسعه هفتم دولت به دنبال ایجاد اراده و جسارت برای حل و فصل صندوق های بازنشستگی هستیم.

وی ادامه داد: بسیار اهمیت دارد که تحلیلگران بازار این نکته را ارج بنهند که سرمایه گذاری‌ غیر مستقیم از سوی این صندوق ها به نفع بازار، به نفع مجموعه ها و در مجموع به نفع سرمایه‌گذاران است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی، گفت: نکته مهم در مسئله صندوق ها این است که به دلیل سیاست های اشتباه در این صندوق ها شاهد ناترازی باشیم‌. البته این اتفاق در همه دنیا دیده می شود؛ اما در کشور ما نوع این ناترازی متفاوت است.

دکتر خاندوزی، افزود: ما ویراستار مجموعه ای از اشتباهات در گذشته هستیم که نشان می دهد این اتفاق در اثر تصمیمات در گذشته رخ داده است. مخصوصا درمورد ناترازی بانک ها نیز این اتفاق را شاهد هستیم. برای علاج این اتفاق باید تدابیر کوتاه مدت می اندیشیدیم. امیدواریم حداقل در برنامه هفتم توسعه با استفاده از این صندوق ها میزان ناترازی موجود را کاهش دهیم.

وی تصریح کرد: صندوق های سرمایه گذاری بازنشستگی می تواند در اغلب حوزه ها رواج پیدا کند و می توان از ظرفیت این صندوق ها در جهت کاهش ناترازی استفاده کرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی، در پایان سخنان خود اظهار داشت: امیدواریم امثال این طرح ها در ادامه گسترش یابد و مثل بسیاری از طرح های اقتصادی رها نشود؛ باتوجه به اینکه سند برنامه هفتم بهانه خوبی برای اقتصاد کشور است، بنابراین باید حداقل دوره ۵ ساله را برای پیش برد اهداف در نظرگرفت. متن مصوبه کمیسیون تلفیق برنامه هفتم آماده ارائه به صحن علنی شده است.

دکتر سید صولت مرتضوی، وزیر کار و رفاه اجتماعی

دکتر سید صولت مرتضوی، وزیر کار و رفاه اجتماعی، در آیین رونمایی از صندوق بازنشستگی تکمیلی گفت: کارکنان نیاز به آتیه دارند، قانون‌گذار برای این امر، صندوق‌های بازنشستگی تکمیلی را در نظر گرفته و افراد می‌توانند در این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کرده و از سود آن بهره‌مند شوند.

وی ادامه داد: یکی از خدمات بزرگی که نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران انجام داده است موضوع نرخ امید به زندگی است . متوسط نرخ امید به زندگی اول انقلاب، بین ۵۰ تا ۵۵ سال بود؛ اما با اقداماتی که نظام انجام داده اکنون بر اساس گزارش ها به ۷۷ سال رسیده است.

وزیر کار و رفاه اجتماعی، افزود: کارکنان نیاز به آتیه دارند، الحمدالله صندوق‌های بازنشستگی که یک صندوق بین نسلی هستند، یک تدبیری را برای زندگی آبرومندانه فراهم کرده‌اند، اما کافی نیست؛ به سبب آنکه در نظام جمهوری اسلامی ایران مراودات زیاد است و هزینه ها بالاست می‌طلبد تا کار مناسبی را برای این امر انجام دهد.

دکتر مرتضوی، در پایان سخنان خود گفت: خوشبختانه قانون‌گذار برای این امر، صندوق‌های بازنشستگی تکمیلی را در نظر گرفته و افراد می‌توانند در این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کرده و از سود آن بهره‌مند شوند. هرچه قدر شخص سرمایه‌گذاری کند می‌تواند از آن بهره ببرد. اشخاص پس از بازنشستگی هم می‌توانند در این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنند و وارثان نیز می‌توانند از آن بهره گیرند.

بنا به این گزارش، صندوق بازنشستگی تکمیلی، به ‌منظور توانمندسازی مالی افراد در زمان بازنشستگی طراحی شده است. این صندوق‌ها در بازار سرمایه، سرمایه گذاری می ‌کنند و در بلند مدت افراد تحت پوشش می ‌توانند از عواید و بازدهی آن در کنار صندوق‌های بازنشستگی اصلی برخوردار گردند.

ماهیت و کارکرد صندوق های بازنشستگی تکمیلی

موارد زیر خلاصه ای از نکات مربوطه و ناظر به این صندوقهاست:

 • حداقل سرمایه مورد نیاز صندوق ۵۰۰۰ میلیارد ریال و حداقل تعداد سرمایه گذار بایستی ۵۰۰ نفر باشد.
 • حداقل ارزش مجموع واحدهای سرمایه گذاری ممتاز ۱۰۰ میلیارد ریال است.
 • ساختار صندوق مبتنی بر صدور و ابطال است.
 • صندوق از نوع تیپ و کلاس دارایی در سه دسته سهامی، شاخصی و صندوق در صندوق است. (هرچند قرار است انعطاف بیشتری در نوع دارایی های سرمایه گذاری اتخاذ شود و کلاس دارایی هایی از جمله صندوق های طلا، املاک و مستغلات و زمین و ساختمان، از محتمل ترین دارایی هایی هستند که قرار است به موارد مذکور اضافه گردند.)
 • در هر روز معاملاتی ارزش روز دارایی های صندوق محاسبه می گردد (بر خلاف طرح صندوق های آتیه برخی شرکت ها که ابهامات قابل توجهی در این زمینه داشتند.)
 • صندوق دارای سه نوع واحد سرمایه گذاری است:
  • عادی نوع اول: واحدهایی است که طبق اعلام کارفرما، به نام کارفرما و با پرداخت معادل یا درصدی از مبلغ صدور واحدهای سرمایه گذاری عادی نوع دوم صادر می شود؛
  • عادی نوع دوم: واحدهایی است که طبق اعلام کارفرما بنام نیروی کار صادر می شود؛
  • عادی نوع سوم: واحدهایی است که سایر سرمایه گذاران می توانند بصورت خویش فرمان در آن سرمایه گذاری کنند و در پذیره نویسی شرکت نمایند.
 • لازم به ذکر است که واحد های سرمایه گذاری اول و دوم تنها بر اساس درخواست کارفرما قابلیت ابطال دارد.
 • ارزش مبنای واحد های سرمایه گذاری صندوق ۱۰۰۰۰ ریال است.
 • به منظور پوشش ریسک نقدشنوگی صندوق در زمان ابطال واحد های سرمایه گذاری، ضریب نقدینگی صندوق بر اساس محاسبات اکچوئری و مطابقات شیوه ذکر شده در امیدنامه محاسبه می گردد و صندوق همواره باید درصد مذکور از منابع خود را در قالب اوراق بهادار با درآمد ثابت و سپرده بانکی، سرمایه گذاری کند. این ضریب باید در پایان هرسال محاسبه شود.
 • در هر صندوق یک یا چند کارفرما می توانند مشارکت داشته باشند.

این گزارش می افزاید، سخنرانان آیین رونمایی به ترتیب؛ آقایان دکتر مجید عشقی، دکتر ناصرپور عضو هیئت مدیره بورس تهران، دکتر احسان خاندوزی و دکتر صولت مرتضوی بودند که درباره مباحث فنی، فرصت ها و مزایای این ابزار مالی، با حاضران صحبت کردند.

گفتنی است، در پایان آیین رونمایی از صندوق بازنشستگی تکمیلی، دکتر مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، در جایگاه ویژه خبری قرار گرفتند و در گفتگو با خبرنگاران و گزارشگران تلویزیونی، به پرسش های آنها پاسخ دادند.

دکتر مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار

دکتر مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، در بخشی از این کنفرانس خبری اعلام داشت: مقدار منابع تزریقی توسط صندوق های بازنشستگی تکمیلی، به بازار سرمایه در میان مدت و یا بلند مدت مشخص نیست و هم اکنون پیش بینی دقیقی در این باره نداریم؛ اما احتمال می دهیم که در مدت زمان کوتاهی، دارایی های تحت مدیریت این صندوق ها از چند همت عبور نماید.

خبرنگار رسانه: صمد یوسفی

تصاویر آیین رونمایی از صندوق بازنشستگی تکمیلی

فیلم های ویدئویی از آیین رونمایی از صندوق بازنشستگی تکمیلی

ویدئو 1

ویدئو 2

ویدئو 3

ویدئو 4

ویدئو 5

ویدئو 6

ویدئو 7

ویدئو 8

 

 

 

 

 

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.