کد خبر : 88428
تاریخ انتشار : یکشنبه 19 اردیبهشت 1400 - 15:04

اجرای ۵ برنامه ملی کشاورزی و ۵ هزار میلیارد ارزش افزوده

اجرای ۵ برنامه ملی کشاورزی و ۵ هزار میلیارد ارزش افزوده

به گزارش روز شنبه ایرنا از معاونت علمی و فناوری، جمعیت جهان در حال حاضر ۷ میلیارد نفر است و پیش بینی می‌شود در سال ۲۰۵۰ به حدود ۱۱ میلیارد نفر برسد، در تولید غذای بیشتر یکی از برنامه های اصلی کشورها م..

به گزارش روز شنبه ایرنا از معاونت علمی و فناوری، جمعیت جهان در حال حاضر ۷ میلیارد نفر است و پیش بینی می‌شود در سال ۲۰۵۰ به حدود ۱۱ میلیارد نفر برسد، در تولید غذای بیشتر یکی از برنامه های اصلی کشورها محسوب می‌شود.

اگرچه طبق نظر دانشمندان این افزایش در تولید به تنهایی نمی‌تواند با توسعه مناطق کشاورزی در جهان محقق شود، اما به طور عمده با افزایش تولید در مناطق حاصل‌خیز و استفاده از خاک‌های کم‌تر حاصل‌خیزتر این مهم امکانپذیر است.

این عمل برای کشورهای در حال توسعه به معنای افزایش مصرف کود، افزایش تقاضا برای مصرف آب و بکارگیری آفت‌های شیمیایی است.

اما نتایج بسیاری از تحقیقات حاکی از آن است که سامانه کشاورزی رایج با کاربرد بی‌رویه نهاده‌های شیمیایی، محیط زیست را تخریب کرده است و منابع طبیعی را از برده است.

تاکنون برای حل مسائل کشاورزی رایج راه‌کارهای مختلفی ارائه شده است که یکی از این راه‌کارهای مؤثر، کشاورزی زیستی است.

امروزه کشاورزی زیستی به سرعت در حال رشد است و بسیاری از کشورها به ویژه کشورهای اروپایی، توسعه کشاورزی زیستی را در برنامه اجرایی خود قرار داده‌اند.

در واقع کشاورزی زیستی برای کاهش مصرف کودهای شیمیایی و جلوگیری از کاهش عملکرد محصول، راهکار استفاده از جایگزین‌های زیستی را مطرح می‌کند.

در کشاورزی زیستی در حقیقت جبران کمبود مواد غذایی خاک با استفاده از نسل سوم کودها یعنی کودهای زیستی صورت می‌گیرد. بر همین اساس و با توجه به اهمیت این نوع از کشاورزی در زندگی مردم، ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به دنبال اجرایی کردن ۵ برنامه ملی برای توسعه کشاورزی زیستی در کشور است.

اجرای مدیریت تغذیه تلفیقی

اجرای مدیریت تغذیه تلفیقی را باید یکی از برنامه‌های مدنظر در این موضوع بدانیم که با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان در حال اجرا و یک برنامه ۵ ساله است.

در این برنامه هدف استفاده از کود شیمیایی، آلی و زیستی به تناسب آنالیز خاک است و اجرای این طرح موجب کاهش ورود کودهای شیمیایی به اراضی کشاورزی در طول زمان خواهد بود و تاب‌آوری ملی در کشور را ارتقا می دهد.

پایلوت برنامه کشاورزی قراردادی

از دیگر برنامه‌های این طرح، اجرای طرح آزمایشی برنامه کشاورزی قراردادی برای محصولاتی مانند گندم، سیر، پیاز، گوجه فرنگی و دانه‌های روغنی است. این طرح ۵ ساله نیز قرار است به اشتغالزایی برای ۲۰ نفر منجر شود.

اجرای مدیریت تلفیقی آفات

در سال‌های اخیر شیوه جامع و نوینی برای کنترل آفات در حال توسعه یافتن است که به عنوان مدیریت تلفیقی آفات یا کنترل شناخته می‌شود. مدیریت تلفیقی آفات یک رهیافت بوم شناسی برای مدیریت آفات است که روش‌های زیستی، زراعی، فیزیکی و ادوات شیمیایی را به نحوی تلفیق و ترکیب می‌کند که هزینه اقتصادی، خطرات بهداشتی و زیست محیطی کمتری را به دنبال داشته باشد.

این طرح نیز با حمایت ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان در حال اجرا است.

کشت فرا سرزمینی ذرت

کشت فرا سرزمینی ذرت نیز در این طرح ملی مدنظر است، در واقع کشت فراسرزمینی به معنای کاشت انواع محصول در سایر کشورها و واردات آن به ایران است.

این نوع از کشت، زمینه رونق تولیدات کشاورزی و ایجاد امنیت غذایی برای یک کشور را فراهم می‌کند. از این‌رو، کشورهایی که از محدودیت منابع داخلی (آب و زمین) رنج می‌برند، توسط این روش و با اجاره اراضی در سایر کشورها، اقدام به تولید مایحتاج خود می‌کنند.

کشت فراسرزمینی غلات

آخرین برنامه در این طرح ملی ۵ ساله توسعه کشاورزی زیستی و قراردادی؛ استفاده از روش کشت فراسرزمینی غلات است. طرحی که در قالب ۵ پروژه ملی در حال اجرا است.

منبع : ایرنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.